Podstrona: Akademickie Mistrzostwa Polski w Futsalu Kobiet – Półfinał B / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Akademickie Mistrzostwa Polski w Futsalu Kobiet – Półfinał B

2022-02-15 , red.  Krzysztof Gorczyca
kategoria: Sport
Zwycięskie drużyny wraz z wiceprezydent Rzeszowa J. Kaźmierczak, prorektorem ds. studenckich prof. G. Ostaszem, prof. J. Rakiem i przedstawicielami CSA,

10–13 lutego br. na Politechnice Rzeszowskiej oraz w Zespole Szkół Sportowych odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Futsalu Kobiet – Półfinał B. W rozgrywkach wzięło udział 19 drużyn z południowej części Polski.

Rywalizacja grupowa

Podczas losowania, które odbyło się w siedzibie Zarządu Głównego AZS w Warszawie, zespoły podzielono na cztery grupy – trzy z nich liczyło po pięć zespołów, a jedna cztery drużyny. Na tej podstawie został dobrany odpowiedni schemat rozgrywek, z którym drużyny zapoznały się jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji. Pierwsze dwa dni zmagań skupiły się właśnie na grupowych pojedynkach. Najlepsze drużyny w grupach (AWF Kraków, UMCS Lublin, UJD Częstochowa, UJ Kraków) awansowały do półfinałów turnieju i automatycznie zapewniły sobie udział w Finale Akademickich Mistrzostw Polski w Futsalu Kobiet, który odbędzie się w Krakowie na przełomie lutego i marca br. O pozostałe trzy wolne miejsca przyszło walczyć kolejnym czterem zespołom, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach.

Właśnie o drugie miejsce w swojej grupie do końca walczyła reprezentacja Politechniki Rzeszowskiej. Rywalizacja w tabeli grupy D o miejsce, które pozwoliłoby jeszcze włączyć się do walki o awans do finałów AMP, była bardzo zacięta – od wyniku ostatniego meczu pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Politechniką Śląską w Gliwicach zależał również los zespołu z Nowego Sącza. Wygrana naszych studentek zapewniłaby im awans do najlepszej ósemki turnieju i walkę o finał w Krakowie. Mimo że nasze zawodniczki walczyły do ostatniej piłki i dostarczyły wielu emocji, jednak to Politechnika Śląska wyszła obronną ręką z tego meczu, wygrywając 2:1, i tym samym pozostając w walce o awans do finałów AMP.

Rozgrywki półfinałowe i finałowe

Ostatni dzień turnieju był walką o medale oraz o ostatnie wolne miejsce w finałach AMP. Na hali Politechniki Rzeszowskiej rywalizowała najlepsza ósemka turnieju, natomiast na hali Zespołu Szkół Sportowych rozgrywano mecze o miejsca 9–15.

Pierwszy półfinał zakończył się wygraną UJ Kraków z AWF Kraków 2:0. W drugiej półfinałowej parze UJD Częstochowa wygrała 2:1 w rzutach karnych z UMCS Lublin. W meczu o złoto spotkały się zatem UJ Kraków oraz UJD Częstochowa, a w meczu o brąz AWF Kraków i UMCS Lublin. Emocji nie zabrakło również w meczu o siódme – ostatnie miejsce zapewniające udział w finałach AMP w Krakowie. Naprzeciwko siebie stanęły zespoły z Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Wrocławskiej. Po końcowym gwizdku to zawodniczkom z Wrocławia przyszło się cieszyć z awansu do finałów (2:0).

Podczas finałów oraz na ceremonii zakończenia rozgrywek obecni byli wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz oraz prof. dr hab. inż. Janusz Rak. W trakcie wręczania medali wiceprezydent odczytała list od prezydenta Rzeszowa i pogratulowała wszystkim uczestnikom.

Sponsorzy i partnerzy wydarzenia

Sponsorzy wydarzenia: Grupa Lotos, PZU, Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerzy wydarzenia: Miasto Rzeszów, Politechnika Rzeszowska, kadra dydaktyczna Centrum Sportu Akademickiego.