Podstrona: Naukowiec Politechniki Rzeszowskiej ze stypendium Komisji Fulbrighta / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Naukowiec Politechniki Rzeszowskiej ze stypendium Komisji Fulbrighta

2018-02-13
kategoria: Nauka, Wydarzenia
Naukowiec Politechniki Rzeszowskiej ze stypendium Komisji Fulbrighta

Arkadiusz Bednarz, młody naukowiec z Politechniki Rzeszowskiej otrzymał prestiżowe stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta w Stanach Zjednoczonych. Chce je zrealizować w Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona, gdzie będzie prowadzić badania naukowe niezbędne do ukończenia pracy doktorskiej.

Arkadiusz Bednarz jest asystentem w Katedrze Samolotów i Silników Lotniczych Politechniki Rzeszowskiej. Na stypendium w Stanach Zjednoczonych spędzi sześć miesięcy. W swojej pracy prowadzi badania związane z numeryczno-eksperymentalną analizą trwałości zmęczeniowej łopatek sprężarki silnika lotniczego. W czasie pobytu na stypendium chce się skoncentrować na badaniach dotyczących wpływu zmęczeniowego modelu materiału, który używany jest w badaniach numerycznych, na uzyskiwane wartości trwałości zmęczeniowej i rozkłady naprężeń.

– Uzyskane tam wyniki chciałbym odnieść do wyników badań eksperymentalnych, które przeprowadziłem. W miarę możliwości, w ramach przyszłej współpracy z profesorami z uczelni w Stanach Zjednoczonych, planuję zająć się zagadnieniami z zakresu wytrzymałości materiałów, mechaniki płynów (FSI) oraz konstrukcji silników lotniczych - mówi Arkadiusz Bednarz.

Wiadomość o przyznaniu stypendium  naukowiec z Politechniki Rzeszowskiej przyjął z radością, ale i świadomością, że czekają go nie tylko przygotowania związane z wyjazdem, ale i zmiany w życiu. – Jest to dla mnie ogromne wyzwanie. Wiem, że otwierają się przede mną nowe możliwości - przyznaje.

Fulbright Junior Research Award to stypendia dla doktorantów z polskich uczelni, instytucji badawczych lub innych jednostek naukowych na wyjazd badawczy do USA. Program Fulbrighta jest obecny w Polsce nieprzerwanie od 1959 r.